Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / NMS / Novinky / Rozvojová agentura OSN (UNDP) kritizovala "válku proti drogám"

Rozvojová agentura OSN (UNDP) kritizovala "válku proti drogám" vedenou v rámci mezinárodní protidrogové politiky

Rozvojová agentura OSN (UNDP) zodpovědná za vývoj a realizaci opatření pro snížení chudoby ve světě silně kritizovala současnou válku proti drogám, která je vedena v rámci mezinárodní protidrogové politiky.

UNDP připravila formální stanovisko připravené pro účely Valného shromáždění OSN (UNGASS) o drogách, které bylo zveřejněno na zasedání Komise OSN pro omamné látky (CND), které proběhlo 9. až 17. března 2015 ve Vídni. Mimo jiné se v něm říká:
"I když je politika v oblasti kontroly drog realizována, aby čelila skutečným i potenciálním škodám spojeným s nedovolenou výrobu a obchodováním s drogami a užíváním drog (např, ohrožení bezpečnosti, zdravotní problémy, kriminalita, snížená produktivita, nezaměstnanost a chudoba), ukazuje se, že v mnoha zemích měly protidrogové politiky a související represivní aktivity zaměřené na snižování nabídky a poptávky jen malý vliv na potírání výroby nebo redukci problémového užívání drog."
UNDP dále říká:
"Různé organizace OSN upozorňují na to, že tyto snahy měly neblahé nechtěné následky: vytvoření nezákonného černého trhu, podněcování korupce, násilí, nestabilitu, ohrožení veřejného zdraví a bezpečnosti, generování rozsáhlého porušování lidských práv, včetně zneužívání lidí a nelidských trestů, diskriminaci a marginalizaci lidí, kteří užívají drogy, původního obyvatelstva, žen a mládeže."
Pokud jde o škodlivé dopady konkrétně na rozvojové snahy, UNDP uvádí, že mezinárodní drogová politika má negativní dopad na "chudobu a udržitelné živobytí, správu věcí veřejných a právní stát, lidská práva, rovnost žen a mužů, životní prostředí, původní obyvatele, tradiční a náboženské praktiky."
UNDP také negativně hodnotí ekonomický vliv současné mezinárodní drogové politiky: "Současné snahy v oblasti kontroly drog podnítily vytvoření obrovského nezákonného černého trhu s nelegálními drogami v odhadovaném objemu více než 332 miliard amerických dolarů ročně. Tento trh podněcuje a zhoršuje násilí, konflikty, zločin a korupci a přispivá k nestabilitě vlád v Latinské Americe, Karibiku, Asii a Africe. "
Zpráva publikovaná na stránce TRANSFORM obsahuje podrobné informace a argumenty ke každé tematické oblasti.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 26.03.2015 16:36

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz