Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / NMS / Novinky / Nizozemsko omezilo prodej konopných drog cizincům

Nizozemsko omezilo prodej konopných drog cizincům

4. 1. 2013: Zákaz prodeje konopných drog cizincům vstoupil v platnost v Nizozemsku počátkem roku 2013. Situace v různých městech a obcích se může lišit - například Amsterodam na omezení nepřistoupil.

Česká média počátkem ledna informovala: V Nizozemsku se od 1. ledna 2013 začal uplatňovat téměř úplný zákaz prodeje konopných drog cizincům. V coffee barech mohou nadále marihuanu kupovat jen osoby s bydlištěm v Nizozemsku. Pouze v Amsterodamu je dosud možný prodej i cizincům, z obavy, že úplný zákaz prodeje marihuany cizincům by vedl k nárůstu nelegálního pouličního obchodování s touto drogou.
Podle dalších zdrojů z internetu však není jasné, jak přesně je zákaz prodeje cizincům uplatňován - zda a jakým způsobem se prokazuje bydliště, a jestli všechny coffee shopy budou bydliště aktivně zjišťovat. Původně se uvažovalo o zavedení speciálního průkazu, tzv. "wietpas". Například ve článku " Wietpas scrapped but coffee shop entry rights a grey area " z října 2012 se uvádělo, že k výjimce - městům, kde wietpas nebude zaveden, se vedle Amsterodamu možná přidají i města Haag, Rotterdam a Utrecht. Rovněž ve článku " The Hague will not get "wietpas " se uvádí, že členská karta do coffee shopů nebude v Haagu zavedena. Podle novějších sdělení z nizozemských médií předpokládáme, že "wietpas" zaveden nebyl, a pokud se bydliště zjišťuje, děje se tak dotazem na běžný doklad identity.
Další informace v angličtině jsou například v těchto médiích:
Článek publikovaný v lednu 2010 na stránkách drugtext.org informuje o nizozemské protidrogové politice: Dutch Drug Policy .
Pozn. redakce: Toto je informativní sdělení. Redakce nenese odpovědnost za případné problémy v souvislosti s tím, že by si cestovatelé do Nizozemska nezjistili oficiální aktuálně platné informace.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 29.11.2014 00:33

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz