Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Press centrum / Léčba konopím je pro pacienty stále nedostupná

Léčba konopím je pro pacienty stále nedostupná

14. 11. 2013: Zavedení léčby konopím do lékařské praxe po přijetí zákona v dubnu 2013 nabírá zpoždění.

Hlavním cílem změny zákona, který platí již od dubna 2013, bylo zpřístupnit léčbu konopím českým pacientům a mimo jiné tak jasně oddělit léčebné využití konopí od zneužívání drog pro rekreační či jiné účely. Tak aby pacienti, kterým konopí prokazatelně pomáhá, nebyli odkázáni na nezákonné nakupování konopí na černém trhu. Léčebné užití konopí přitom podle celopopulační studie z r. 2012 přiznává více než půl miliónu dospělých Čechů.
13. listopadu proběhlo jednání Skupiny pro revizi postupu zavádění zákona pro léčbu konopí do praxe, kterou na svém zasedání 10. října ustavila Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Pracovní skupina na svém včerejším jednání revidovala celý systém dostupnosti léčby konopím a identifikovala řadu klíčových bodů:
Prakticky tedy bude moci pacient léčebné konopí získat teprve, až dojde k jeho distribuci do lékáren a až budou moci lékaři vstoupit do zákonem zřízeného registru.
Dále existuje řada sporných bodů, které ovšem nebrání uvedení celého systému do praxe, ale které mohou omezit dostupnost konopí pro konkrétní pacienty. Ty budou předmětem dalšího jednání skupiny. Jde o:
„Pokud jsme se ovšem shodli, že konopí je účinným lékem při některých typech onemocnění, pak bychom s ním měli zacházet jako s každým jiným lékem a umožnit k němu přístup pacientům, tak aby neměli důvod obracet se na černý trh. Apeluji na všechny úřady a státní instituce, ale také na lékaře a softwarové firmy, aby co nejdříve učinili všechny potřebné kroky ke spuštění a zavedení celého systému léčby konopím v ČR do praxe,“ dodává k navrhované úpravě národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Další informace:
Mgr. Jindřich Vobořil,Pg.Dip., tel. 725 805 865, e-mail: voboril.jindrich@vlada.cz
PhDr. Vlastimil Nečas, Ph.D., tel. 724 202 410, e-mail: necas.vlastimil@vlada.cz
Léčebné konopí v ČR - důležité okamžiky:
Chronologie legislativního procesu přijetí zákona:

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 28.11.2014 23:24

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz