Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Legální drogy / tabák / Odvykání kouření a léčba závislosti na tabáku

Odvykání kouření a léčba závislosti na tabáku

Závislost na tabáku je nemoc, která je klasifikována jako samostatná diagnóza (F17). Její specializovanou léčbou se zabývají centra pro závislé na tabáku a vyškolení lékaři. Na podporu odvykání kouření působí i neziskové organizace a jednotlivci.

Informace o léčbě závislosti na tabáku najdete na stránkách SLZT - Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Stránky poskytují informace jak zdravotníkům (lékařům, sestrám), tak veřejnosti a zájemcům o léčbu. Veřejnost si může vyhledat centra léčby (nyní - srpen 2009 existuje cca 20 center) a vyhledávač vyškolených lékařů , jejichž pacienti mohou žádat zdravotní pojišťovny o příspěvek na léky předepisované během léčby závislosti na tabáku. Pro odborníky je určena zejména nabídka seminářů a školení a sekce odborné novinky.
Informační podporu při odvykání kouření a prosazování nekuřáctví nabízí Česká koalice proti tabáku (ČKPT) - občanské sdružení "sdružující fyzické a právnické osoby, které se podílejí na všech aktivitách podporujících rozhodnutí kuřáků přestat kouřit". Na stránkách koalice proti tabáku www.dokurte.cz najdete kromě řady informací a pozvánek na akce také vyhledávač nekuřáckých restaurací, do kterého může veřejnosti přidávat další odkazy. Stránky obsahují i návod jak postupovat v případě, že někdo potřebuje ochránit sebe a své blízké před pasivním kouřením - jak podat stížnost a/nebo podnět ke kontrole tam, kde nejsou dodržovány předpisy. ČKPT je členem Framework Convention Alliance, mezinárodního sdružení více než 180 organizací, které podporují Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku a aktivně se účastnily její přípravy. Další informace najdete na www.fctc.org .
Mezi množstvím webových stránek, věnovaných tématu odvykání kouření a nekuřáctví, vybrala redakce drogy-info.cz odkazy na dvě stránky:

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 24.08.2009 11:38

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz