Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Legální drogy / tabák

tabák

nejrozšířenější drogou s nejzávažnějšími zdravotními účinky je legální tabák

Tabák a alkohol v publikacích SZÚ

Státní zdravotní ústav (SZÚ) publikuje Zpráva o užívání tabáku a alkoholu v České republice (naposledy vyšla v r. 2013 s údaji za rok 2012) a další publikace věnované problematice tabáku a alkoholu.

Více >>

Zpráva o užívání tabáku a alkoholu v České republice 2012

Zprávu zveřejnil Státní zdravotní ústav v červenci 2013.

Více >>

Odvykání kouření a léčba závislosti na tabáku

Závislost na tabáku je nemoc, která je klasifikována jako samostatná diagnóza (F17). Její specializovanou léčbou se zabývají centra pro závislé na tabáku a vyškolení lékaři. Na podporu odvykání kouření působí i neziskové organizace a jednotlivci.

Více >>

Tabák - podrobně

V ČR jsou běžné v zásadě dvě následující formy: bezdýmý tabák nebo tabák, který hoří. Bezdýmý tabák můžeme dále rozdělit na šňupací (aplikace vdechem do nosních dutin) a orální (aplikace do úst). Orální tabák je jednak tabák žvýkací, tedy listy tabáku, které se vkládají do úst a žvýkají (oblíbená forma zejména u horníků, kteří bývají závislí na nikotinu, ale během směny nemohou kvůli metanu kouřit) a „moist snuff“, doslova „vlhký šňupec“ (výstižněji by to snad bylo „cucec“, protože jsou to papírové pytlíčky s tabákem podobné čajovým, které se vkládají do úst, kde se z nich uvolňuje nikotin, bohužel také spolu s dalšími chemikáliemi).

Více >>

Tabák - stručně

Jedinou návykovou látkou ze 4-5 tisíc složek tabákového kouře či v tabáku jako takovém je toxický rostlinný alkaloid nikotin. Jedná se o bezbarvou tekutinu bez zápachu.

Více >>


© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz