Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Legální drogy / léky / Léky - stručně

Léky - stručně

Lékové závislosti jsou obecně podceňovány a pokládány za méně problematické ve srovnání se závislostmi na jiných drogách. Jsou však velmi úporné a obtížně léčitelné. Dalším problémem je, že dlouho probíhají skrytě (jde prakticky o jedinou závislost, která nemá své společenství, skupinové rituály atd.) a často za podpory rodiny a zdravotnického systému.

Chronické užívání vede k psychické a fyzické závislosti na dané návykové látce, a to i u uživatelů, kteří ji dostávají jako lék na lékařský předpis. Při chybění léku-drogy se objevuje odvykací syndrom charakterizovaný neklidem, nespavostí, zvýšenou mrzutostí až agresivitou, případně zvýšením nebo znovuobjevením bolestí. Objevují se bolesti svalů, křeče zažívacího traktu, průjem, třes, může dojít ke zhoršení prostorového vidění a udržení pozornosti, v krajních případech se může vyvinout i epileptický záchvat.
Zneužívání léků a závislost na nich je známá u mladistvých a mladých, ale nejvíce postižených je ve středním, případně vyšším věku.
Léčba lékových závislostí se principiálně neliší od léčby závislosti na alkoholu. Může – podle závažnosti, motivace a dalších okolností, probíhat ambulantně i na lůžkovém oddělení nemocnice či léčebny? v terapeutických komunitách se čisté lékové závislosti léčí jen ojediněle. Podmínkou úzdravy je úplná abstinence, včetně abstinence od alkoholu. Podobně jako při závislosti na alkoholu se pacient závislý na lécích jen těžko vyrovnává s představou, že by se měl zcela vzdát užívání látky, jejíž konzumace je legální, všeobecně rozšířená, považovaná za „normální“ a někdy dokonce propagovaná, která mu sice způsobuje řadu problémů, ale současně si bez ní nedovede představit řešení svých potíží.
Léky s rizikem závislosti
Skupina
Příklady léků
ANALGETIKA
Acylcofin, Coldres,
Dinyl, Korylan, Alnagon
Morfin, Dolsin, Diolan
Kodein, Bephronal, Temgesic, Subutex
Tramal
HYPNOTIKA
Nitrazepam, Rohypnol
Hypnogen, Stilnox
ANXIOLYTIKA
Neurol, Xanax, Radepur, Elenium, Diazepam
Meprobamat
SEDATIVA
Bellaspon
OSTATNÍ
Fenmetrazin, Ritalin
Adipex retard
Solutan
Codein, Ipecarin, Kodynal, Diolan
Zpracováno na podkladě knihy Drogy a drogové závislosti , Kalina, K. a kol., Úřad vlády České republiky, 2003.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 16.01.2009 10:51

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz