Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Ilegální drogy / taneční drogy / GHB (gamahydroxybutyrát)

GHB (gamahydroxybutyrát)

GHB (gamahydroxybutyrát) je látka, která je (zne)užívána jako tzv. rekreační droga, nejen na tanečních akcích. Je známa pod různými názvy, např. jako "tekutá extáze".

GHB (gamahydroxybutyrát) má v nižších dávkách mírně euforizující a stimulační účinky, ve vyšších dávkách se jedná o anestetikum. Bývá zneužívána i v kombinaci s jinými drogami a alkoholem Tyto kombinace mohou být velmi nebezpečné. Obvykle jde o bezbarvou tekutinu, zřídka o bílý prášek, s výraznou slanou chutí, bez zápachu, výjimečně jako bílý prášek v kapslích.
Podrobnější informace o GHB v češtině jsou zveřejněny na stránkách on-line poradny EXTC, provozované Sdružením Podané ruce, kde jsou uvedena i rizika:
"Největší rizika GHB spočívají v oslabení respirace, což může mít v kombinaci s jinou látkou s podobným účinkem (např. alkoholem) za následek zastavení dechu. Pokud někdo po užití GHB ztratí vědomí, je potřeba vyhledat lékaře. Do jeho příchodu by měl postižený ležet na boku, aby se neudusil při zvracení, dýchací cesty by mely být průchodné (brada netlačí na hrudník).
Stejná pravidla je nutné dodržovat i při užívání legálních stimulantů obsahujících neurotransmiter GABA."
Podrobné informace o GHB v angličtině jsou zveřejněny na stránkách Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost - jde o publikaci s názvem Report on the risk assessment of GHB in the framework of the joint action on new synthetic drugs (PDF; 1,2 MB), zařazenou v sekci Publications - Risk assessment reports Publikace byla vydána v r. 2002, má 96 stran.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 20.11.2007 16:59

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz