Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Ilegální drogy / taneční drogy / 1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP)

1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP)

V roce 2005 byla v zemích EU zachycena Systémem včasného varování (EWS) nová psychoaktivní látka 1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP), která je v současnosti aktivně monitorována Europolem a Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Chemicky patří mCPP do skupiny látek s piperazinovou strukturou. Na nelegálním trhu je dostupný ve formě tablet či kapslí, které jsou často vydávány za extázi (MDMA). Účinky mCPP jsou podobné stimulačním a halucinogenním účinkům MDMA.

V roce 2005 byla v zemích EU zachycena Systémem včasného varování (EWS) nová psychoaktivní látka 1-(3-chlorfenyl)piperazin (mCPP). V březnu 2007 vydal Europol a EMCDDA zprávu týkající se aktivního monitorování mCPP .
Chemicky patří mCPP do skupiny látek s piperazinovou strukturou. Jedná se o bílý prášek, případně o bezbarvý nebo světle žlutý roztok. Na nelegálním trhu je dostupný ve formě tablet či kapslí, které jsou často vydávány za extázi (MDMA). Tablety jsou bílé nebo béžové s různobarevnými skvrnami (odtud pouliční název „duhovka“) nebo mohou mít z jedné strany reliéfní obrázek a půlící rýhu. Obsah mCPP v tabletách je značně variabilní, pohybuje se v rozmezí 8-80 mg. Tablety mohou obsahovat i jiné látky, především příměs dalších piperazinů nebo MDMA.
Legálně je mCPP využíván ve výzkumu serotoninového systému a ve farmaceutickém průmyslu jako prekurzor pro výrobu antidepresiva trazodonu a jemu příbuzných látek (v České republice je registrován léčivý přípravek Trittico®).
mCPP ovlivňuje podobně jako MDMA serotoninový systém v centrální nervové soustavě. Uvolňuje serotonin z nerovových zakončení a zároveň působí na některých serotoninových receptorech jako jejich agonista (např. 5-HT2C) nebo antagonista (např. 5-HT2B). Na rozdíl od MDMA ale mCPP neovlivňuje dopaminový systém.
Účinky mCPP dosahují vrcholu za 1-2 hodiny po podání a mohou trvat 4-8 hodin. U zvířat dochází ke zvýšení lokomotorické aktivity a je potlačena chuť k jídlu. U lidí se jedná o podobné stimulační a halucinogenní účinky jako v případě MDMA. Může se dostavit euforie nebo naopak dysforické stavy, stejně tak může mCPP působit anxiogenně (zvyšovat úzkost) nebo naopak sedativně (tlumivě). Negativní účinky mCPP připomínají tzv. serotoninový syndrom, sestávají se z neklidu, nevolnosti, zmatenosti, zimnice, citlivosti na světlo a hluk, strachu ze ztráty kontroly, migrény až ze záchvatů paniky. Kromě serotoninového působení může ke změnám nálady, úzkosti, panickým a depresivním symptomům přispívat i uvolňování některých hormonů (např. ACTH, kortizol, růstový hormon) účinkem mCPP. Zdá se, že mCPP na rozdíl od MDMA neovlivňuje kognitivní funkce, nepůsobí neurotoxicky a jeho potenciál pro vznik závislosti je nízký.
Dosud nebylo zaznamenáno žádné fatální (končící smrtí) předávkování mCPP.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 15.02.2014 17:16

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz