Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Ilegální drogy / opiáty / Fentanyl ("umělý heroin")

Fentanyl ("umělý heroin")

Největší riziko fentanylu představuje smrtelné předávkování při záměně s heroinem. Fentanyl je syntetický opiát, používaný v medicíně pro léčbu akutní i chronické bolesti a pro anestezii při chirurgických operacích; lékařsky se podává intravenózně a ve formě transdermálních náplastí. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) vydalo v r. 2008 podrobnou informaci o fentanylu - profil drogy...

Profil fentanylu je přístupný na stránkách EMCDDA v angličtině , němčině a francouzštině . Informace zahrnuje jak chemické a farmakologické údaje, tak údaje o formách a užívání fentanylu, názvech pod kterými je známý, právní status této látky a další podrobnosti. Uvedeny jsou i odkazy na další zdroje informací.
Největší riziko fentanylu představuje smrtelné předávkování při záměně s heroinem. Jeho stejná hmotnost má přibližně až 80x vyšší analgetickou účinnost než čistý heroin (na české drogové scéně se obvykle prodává heroin o čistotě mezi 5-20 %) a zhruba 50x vyšší účinnost co do možnosti útlumu dýchacího centra (tedy smrtelného předávkování).
Až do vídeňského případu v r. 2004 nebyl výskyt fentanylu na evropské drogové scéně zaznamenán, s výjimkou občasného průniku z legální farmaceutické výroby. Už na konci sedmdesátých let se však objevovaly sporadické zprávy o prodeji fentanylu na americkém drogovém trhu a o případech záměny s heroinem a smrtelném předávkování po intravenózním užití. Z oblasti USA rovněž pocházejí zprávy o zneužívání fentanylu zdravotnickým personálem.
Na rozdíl od heroinu se fentanyl zneužívá spíše ve formě papírků, napuštěných fentanylovým koncentrátem a užívaných polknutím; lze jej ale také šňupat či vdechovat jeho výpary.

Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 15.02.2014 17:00

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz