Informační portál o ilegálních a legálních drogách

Hlavní menu: O nás, Informace, Pomoc a podpora, Publikace, Dotazník, Mapa pomoci, Kalendář akcí, Odkazy, Novinky odjinud, Mapa webu, English version
 
Login: Heslo: Zapomněl/a jste heslo?

drogy-info.cz / Drogová situace / Ilegální drogy / halucinogeny / Halucinogenní houby: nový trend v užívání drog

Halucinogenní houby: nový trend v užívání drog (publikace EMCDDA)

Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) vydalo v roce 2006 publikaci s názvem Hallucinogenic mushrooms: an emerging trend case study (Halucinogenní houby: nový trend v užívání drog). Podle této studie se problém s užíváním halucinogenních hub se začal objevovat na konci devadesátých let 20. století a jeho rychlé šíření je přičítáno řadě „smartshopů“, internetových obchodů a stánků, kde byly prodávány čerstvé nebo sušené houby a náčiní na jejich domácí kultivaci.

Publikace s názvem Hallucinogenic mushrooms: an emerging trend case study - byla vydána Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) jako první publikace v ediční sérii "Thematic papers".
Cílem této série studií EMCDDA je zjistit, sledovat a snažit se porozumět objevujícím se trendům v užívání návykových látek v Evropě (“European Perspectives On Drugs“; E-POD). Projekt E-POD vznikl v rámci Protidrogového akčního plánu EU, jehož jedním z cílů je „Vypracovat jasné informace o nově vznikajících trendech a způsobech užívání drog a drogových trzích“.
První studie projektu Hallucinogenic mushrooms: an emerging trend case study analyzuje data získaná z různých evropských zdrojů (ze sítě Reitox, vědecké literatury, webových stránek aj.) v období červenec/srpen 2005 a je zaměřena především na halucinogenní houby obsahující psilocybin a psilocin, tedy látky kontrolované dle mezinárodní Úmluvy OSN o psychotropních látkách z roku 1971 a volně rostoucí v mnoha evropských zemích.
Studie Hallucinogenic mushrooms: an emerging trend case study je dostupná ve formátu pdf na webových stránkách EMCDDA v sekci "Publications - Thematic Papers". Informace o zákonných opatření v jednotlivých evropských státech týkajících se halucinogenních hub naleznete na http://eldd.emcdda.europa.eu v sekci “Topic overviews”.

Souhrn výsledků studie


Publikováno: 01.01.1970 01:00 Aktualizováno: 15.02.2014 16:39

Doporučit ...


Připojené soubory© 2003-2006, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti
Úřad vlády České republiky, Nábřeží E. Beneše 4, 118 01 Praha 1, info@drogy-info.cz